» آرشیو مطالب » آثار اسماعیل خلج مرور می شود/ نگاهی به نمایشنامه استادمحمد
2201986
آرشیو مطالب - تئاتر ایران

آثار اسماعیل خلج مرور می شود/ نگاهی به نمایشنامه استادمحمد

شهریور 19, 1395 0

مرور آثار اسماعیل خلج، اجرای نمایش «مرگ آسید کاظم» و نمایش عروسکی «هدیه ننه سرما» در پنجمین جشنواره تئاتر شهر خبرساز شدند.

به گزارش تئاتر آنلاین، اسماعیل خلج، درام نویس پیشکسوت تئاتر ایران ۶ نمایشنامه خود را کارگردانی کرده و در بخش ویژه پنجمین جشنواره تئاتر شهر امسال به اجرا در می آورد.

در فهرست نمایش هایی که در این بخش خوانده می شوند نام برترین نمایشنامه های این نمایشنامه نویسی دیده می شود.

نمایشنامه «سقراط در لاک»، «بابا شیرعلی»، «گلدونه خانوم»، «جمعه کشی»، «هفت نمایش کوتاه» و «داستان های ناتمام» از جمله نمایش هایی هستند که از ۲۷ شهریور به مدت ۳ روز در سالن فرهنگسرای سرو نمایشنامه خوانی می شوند.

بخش مرور آثار استاد اسماعیل خلج در ساعت ۱۸ روز های یاد شده آغاز و به مدت ۹۰ دقیقه ادامه خواهد داشت.

نگاهی به نمایشنامه محمود استادمحمد

نمایش «مرگ آسیدکاظم» با نگاهی به نمایشنامه محمود استادمحمد در پنجمین جشنواره تئاترشهر به صحنه می ­رود.

«مرگ آسید کاظم» برداشتی آزاد از نمایشنامه «آسیدکاظم» محمود استادمحمد است که توسط احسان بدخشان نوشته شده است.

نمایشنامه استادمحمد در دهه ۴۰ اتفاق می افتد و با مقضیات آن زمان نوشته شده ولی در نمایش «مرگ آسیدکاظم» با توجه به گذر زمان٬ مکان و زمان نمایشنامه تغییر کرده و در دهه نود می ­گذرد.

در این نمایش پس از مرگ آسیدکاظم یکی از حجره­ داران تجریش٬ اختلافی میان تعدادی از مستاجران وی با تنها پسر او آقا سیدمحمود که صاحب املاک و ارث شده شکل می­ گیرد که عمدتا ریشه در گذشته دارد.

فضای کلی این کار و بازی­ ها رئال است ولی طراحی صحنه ­ای مینی­مال دارد. محمد آقامحمدی٬ هادی افشار٬ جواد پورزند٬ مهرداد ضیایی و احمد لشینی بازیگران نمایش هستند. طراحی صحنه و لباس توسط حسین توازنی­ زاده و محمد محقق­ منتظری صورت گرفته است.

نمایش «مرگ آسیدکاظم» به کارگردانی محمد محقق­ منتظری همزمان با پنجمین جشنواره تئاترشهر به صحنه می­ رود.

نمایش عروسکی «هدیه ننه سرما» از مهربانی می­ گوید

نمایش «هدیه ننه سرما» نوشته آتسا شاملو به کارگردانی میثم میثاقی در بخش کودک پنجمین جشنواره تئاترشهر اجرا می­ شود.

نمایش «هدیه ننه سرما» از مهربانی و محبت بین انسان­ها می­ گوید و تاکید دارد خواسته بچه ­ها باید منطقی باشد.

در این نمایش شاهزاده ­ای می ­خواهد شب تولدش گل پامچال داشته باشد. او اعلام می­ کند هر فردی این گل را برایش بیاورد به او طلا می ­دهد. خانواده ای نادختری خود را برای پیدا کردن گل پامچال می­ فرستند ولی برای دختر مشکلاتی پیش می آید.

در نمایش «هدیه ننه سرما» درباره فصل­ های دی٬ بهمن و اسفند در قالب عروسک سخن گفته می شود. تکنیک اجرایی نمایش تلفیقی از عروسکی (ماروت و بنراکو) و زنده است. نمایشنامه از کتاب «دوازده ماه» نوشته ساموئل یاکوله ویچ­مارشاک برگرفته شده است.

«هدیه ننه سرما» ویژه مخاطب کودک با بازی عطا مقیمی٬ حنا ملک­زاده٬ سحر صفرپور٬ مریم علی­ نیا٬ افسانه بخشی­ فر و پریسا مشکانی اجرا می­ شود.

راشین رضایی٬ پانته­ آ صفارمنش٬ افسانه بخشی ­فر٬ شاهین میرمحمدی و میثم میثاقی نیز عروسک­ گردان نمایش هستند. آرش شریف­ زاده طراح صحنه و ریحانه مطهری طراح لباس هستند. طراحی عروسک نیز به عهده علیرضا حسین­ پور و هما خداجوی است. بابک نصیری­ خواه آهنگسازی نمایش را به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×