رونمایی از آلبوم آواهای رضوی ایران زمین و نمایشنامه های رضوی

آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین، مجموعه نمایشنامه های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی رونمایی شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل زا روابط عمومی معاونت هنری، آثار هنری رضوی شامل آلبوم آواهای رضوی ایران زمین، مجموعه نمایشنامه های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی صبح سه شنبه ۱۰ تیر در تالار رودکی رونمایی شد.

در این مراسم آلبوم آواهای رضوی ایران زمین شامل ۵۸۰ دقیقه موسیقی و آواهای نواحی رضوی از ۷۰ هنرمند ۲۱ استان، مجموعه نمایشنامه های رضوی و کتاب منتخب جشنواره عکس در دورههای مختلف رونمایی شد.

سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه گفت: حرم مطهر رضوی مضجع عالم آل محمد است و منظر تمام نمایی از هنر ایران اسلامی و منظور تمامی هنرمندانی که در همیشه تاریخ هستی از الم و دستی بر قلم داشته اند، حرم گسترده ترین نگارخانه با هزار سال قدمت است سرشار از هور و نور و نوا. وجه ممتازش بر هر نگارخانه کهن دیگری بوی حیاط و زندگی است، گویی هر آنکه هستی خود را به آستان او نیاز کرده هنوز و همچنان زنده است، هست و حضور دارد. حکایت ها مانده از شوق هنرمندان به آستان رضا مثلا وصفی از سلطان علی مشهدی خطاط که قطعه ای نوشت و در آن نگریست و چون آن را شایسته یافت نذر کرد تا اثرش در دارالسیاده به احترام و اردات بایستد. امروز نیز این سنت جاری است دست کار هنرمندان راوی استمرار تولی است. نگاهی به ضریح جدید و قلم قابل استاد فرشچیان تا کتیبه های استاد موحد و هزار هزار اثر دیگر قصه نامکرر عشق است.

حسینی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) را بیش از ۲ دهه پیش تأسیس کرد تا در کنار مراکز فرهنگی آستان قدس بتواند محفل آفرینش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی باشد که به نام ثامن الأئمه به وجود می‌آیند.

معاون هنری وزیر ارشاد ادامه داد: بنیاد امام رضا (ع) در این سال‌ها بیشتر همتش معطوف به برگزاری جشنواره‌ها بود و در طول سال بیش از ۳۰ جشنواره برقرار می‌شد. در این سه سال رویدادها دسته‌بندی و ساماندهی شدند. جشنواره‌هایی که استعداد و استطاعت بیشتری داشتند حمایت شدند و مسیر مهمی در کنار آن گشوده شد. راه حمایت از آفرینش های ارزشمند هنری که با ارادت به آستان مقدس امام رئوف پدید آمده اند. راهی که شاید تبلیغات آن از هر جشنواره ای کمتر و محدودتر باشد ولی ماندگاری آن بیشتر و بهتر است. مسیری که در صورت امتداد می‌تواند آثار شایسته‌ای را به گنج‌خانه هنری ایران بیفزاید.

وی افزود: رویکرد دیگر بنیاد امام رضا (ع) در این دوره، معاضدت و همیاری بود. بنیاد در کنار دستگاه‌های مختلف درون و بیرون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گام‌های تحسین‌ آمیزی برداشته است. از جمله امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت، آثار مختلفی در سه عرصه موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی خلق شده است. آواها و نواهای رضوی که خود موزه ای از نغمه هاست و در تهیه و تولید و نشرش مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از سال ۹۴ تا به امروز برای مجموعه آواها و نواهای رضوی تلاش کرده است. تا جایی که خاطر دارم بیش از هزار دقیقه از نواهای مرتبط با حضرت امام رضا (ع) ضبط شده که در این مجموعه حدود ۵۸۰ دقیقه آن به تولید رسیده است.

حسینی در پایان گفت: هشت نمایشنامه‌ مختلف خواندنی و دیدنی به قلم نامدارانی نوشته شده است. این مستوره سخنی دارد و می گوید اگر سودای قدم‌های بلند در سرهاست، ظرفیت هم‌افزایی و دستیاری آسان‌ترین طریق تحقق هدف‌ است. از برادران و همکاران عزیز در بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صمیمانه سپاسگزارم.

در ادامه نماهنگی با نام «پابوس» از ساخته های امیرحسین اسکندری با صدای علیرضا افتخاری از نمایشگر سالن پخش شد.

سپس محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) روی صحنه حاضر شده و ضمن تبریک دهه کرامت گفت: امروز توفیق این را داریم که در جمع شما حضور داشته باشیم، خیلی از ما روزها تلاش می کنیم تا به خدمت این امام رئوف برسیم ما نیز این توفیق را که برای این امام رضا (ع) قدمی برداریم.

وی ادامه داد: هدف ما این است که بیانات مقدس را با زیبایی هنر مخلوط کرده و به جامعه برسانیم. هنر نقش زیادی در این میان برای انتقال پیام ها و مضامین ارزشمند بر عهده می گیرد، این اتفاق در تمام دنیا مرسوم بوده و هنرمندان ایران هم سعی می کنند با نمایش هنرشان ارادات خود را به امام هشتم نشان دهند.

برازش یادآور شد: امروز شاهد رونمایی از مجموعه ۸ نمایشنامه رضوی با موضوعات مختلف حول محور شخصیت حضرت رضا علیه السلام و فرهنگ رضوی به سفارش بنیاد فرهنگی هنری امام رضا(ع) هستیم که به رشته تحریر درآمده است، این آثار به قلم نادر برهانی مرند، رضا صابری، حسین فدایی حسین، ایوب آقاخانی، سید علی موسویان، علی حاتمی نژاد، مرتضی هاشم پور و محمدرضا آریان فر به رشته تحریر در آمده است.

وی تاکید کرد: همچنین در بخش موسیقی هم مجموعه آواها و نواهای ایران زمین مشتمل بر ۵۸۰ دقیقه موسیقی نواحی ایران است که از ۷۰ هنرمند برجسته و فعال در عرصه موسیقی بومی ایران با محوریت شخصیت حضرت رضاعلیه السلا ثبت و ضبط شده است. گردآوری این مجموعه در سال ۱۳۹۴ توسط موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی طی قراردادی با هوشنگ جاوید پژوهشگر عرصه موسیقی آیینی ایران صورت پذیرفت و پروژه با دعوت از هنرمندان ۲۱ استان مرزی کشور آغاز شد.

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) عنوان کرد: ضبط استودیویی و با کیفیت آثار و تلاش برای بر مدار ماندن آواها و نواهای ارائه شده حول مقام های اصیل هر ناحیه از شاخصه های این مجموعه است. پس از ضبط حدود ۱۰۰۰ دقیقه از مدح ها، مرثیه ها و چاووشی ها حول محور موضوعاتی چون حرم مطهر امام رضا علیه السلام، زیارت حضرت، میلاد و شهادت حضرت و کرامات ایشان این پروژه در فاز اول متوقف شد. از آنجا که آستان قدس رضوی با تغییر رویکردهای فرهنگی قصد انتشار این مجموعه را نداشت با پیشنهاد بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و سرمایه گذاری مناسب در این پروژه مراحل تبدیل مجموعه ضبط شده به آلبومی نفیس و قابل عرضه به عموم در سال ۱۳۹۷ آغاز شد. پس از طراحی گرافیک و بسته بندی امور مربوط به انتخاب و چیدمان آثار در ۱۰ لوح فشرده و اخذ مجوزهای لازم آلبوم به انجمن موسیقی ایران واگذار شد. این پروژه با توجه به ملی بودن آن مورد استقبال مسئولان دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفت و با نگاهی ویژه و مشارکتی امور بررسی و صدور مجوز در اسرع وقت صورت پذیرفت.

برازش افزود: بی شک بدون همکاری و هم افزایی این سه مجموعه انتشار چنین گنجینه‌ای در شرایط کنونی کشور غیر ممکن بود. مجموعه حاضر گوشه‌ای از فرهنگ موسیقی ایران اسلامی است که می‌توان با تداوم پژوهش، گردآوری و ثبت و ضبط و انتشار قطعاتی بیشتر از این موضوع، این گنجینه شفاهی را به عنوان میراثی ماندگار در این حوزه برای نسل های آینده به یادگار گذارد. با توجه به طولانی شدن پروسه تولید و انتشار این آلبوم متأسفانه تعدادی از هنرمندان ارزشمندی که در این مجموعه هنرنمایی کرده بودند از دنیا رفتند. امید آنکه تا میراث‌داران این هنر عالیقدر توان و جان در بدن دارند آثارشان ثبت و از ایشان قدردانی به عمل آید.

همچنین فیلمی از آواهای رضوی که شامل موسیقی نواحی با حضور هنرمندان نواحی بود از نمایشگر پخش شد.

در پایان مجموعه نمایشنامه ها، آلبوم آوای های رضوی ایران زمین و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی رونمایی شد.

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت، حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت امور هنری، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، محمد الهیاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی، علی ثابت نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، احمد صدری دبیر کمیته های تخصصی ارزشیابی هنرمندان و حسین مسافرآستانه کارگردان تئاتر از جمله حاضران در مراسم رونمایی از آثار هنری رضوی بودند.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نمایش انیمیشن «بوعلی سینا» در کنفرانس جهانی دراماتراپی

فیلم انیمیشن «بوعلی سینا» در نخستین کنفرانس اتحادیه جهانی دراماتراپی به نمایش درآمد. به گزارش تئاتر آنلاین، نخستین کنفرانس فصلی سال ۲۰۲۱ اتحادیه جهانی دراماتراپی در تاریخ ۲۲ ژانویه با حضور نمایندگانی از کشورهای یونان (نماینده اتحادیه اروپا)،آفریقای جنوبی، کنیا، استرالیا، آرژانتین، انگلستان، آمریکا، سریلانکا، ژاپن، تایوان، کانادا، کره جنوبی، هند و ایران برگزار شد.