اهداف دارای اولویت اداره کل هنرهای نمایشی در سال جدید مشخص شد


اهداف دارای اولویت اداره کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تعیین و اعلام شد.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در سومین جلسه شورای راهبردی تئاتر که روز سه‌شنبه ۱۴ اسفند برگزار شد، ۱۰ موضوع به شرح زیر به عنوان اولویت‌های اداره کل هنرهای نمایشی در سال ۱۳۹۸ تصویب و اعلام شد:

۱. نظر به اینکه نقش‌های تکلیف‌شده قانونی به اداره کل هنرهای نمایشی، امور سیاست‌گذاری، حمایت و نظارت بر فعالیت‌های تئاتر است و پرداختن به دیگر امور، از جمله امور تصدی‌گری و اجرا، علاوه بر موانع قانونی در ایفای مناسب نقش‌های تکلیفی، ایجاد اختلال می‌کند، مقرر شد اداره کل حداکثر تلاش خود را به منظور تشکل‌بخشی به هنرمندان تئاتر و تقویت تشکل‌های موجود، به‌خصوص خانه تئاتر و واگذاری حداکثری امور اجرایی و تصدی‌گری به آن‌ها و از جمله مهیا کردن و برخورداری از امکان مطالبه‌گری و پی‌گیری‌های منتج به نتیجه از طریق تشکیلات صنفی، مبذول دارد.

۲. تهیه، ثبت و در اختیارگذاری اطلاعات کاربردی با موضوع تئاتر و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای ایجاد «بانک اطلاعات تئاتر کشور».

۳. ضابطه‌مندی تمامی فعالیت‌های مرتبط به تئاتر.

۴. مطالعه جدی در مورد نحوه و چگونگی برگزاری جشنواره‌ها و به خصوص جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر

۵. تلاش برای بالفعل کردن امکانات و فرصت‌های بالقوه موجود برای توسعه و ارتقای تئاتر از جمله فعال کردن سالن‌های موجود در کشور یا شناسایی و معرفی امکانات و فرصت‌ها و بودجه‌های دولتی، عمومی یا خصوصی با تأکید و در اولویت قرار دادن مضاعف نقش شهرداری‌ها، وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران.

۶. حمایت همه‌جانبه و افزایش روش‌ها و فرصت‌های حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی.

۷. حمایت از تولید و سرمایه‌گذاری‌های مردمی با جست‌وجوی روش‌های ایجاد امکان برخورداری از صرفه اقتصادی و در اولویت قرار دادن اهداف فرهنگی، به‌عوض اهداف اقتصادی و تجاری، در چهارچوب ایجاد و توسعه تئاترهای جامعه‌بنیان (Community theatre).

۸. حمایت از انجام پژوهش‌ها و مطالعات تئاتری و تأسیس حداقل یک «مرکز پژوهش‌های تئاتر».

۹. تمرکز بر طراحی «طرح ملی حفظ نمایش‌های سنتی و آئینی ایران».

۱۰. توجه به ثبت تاریخ شفاهی تئاتر.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان کمک به تقویت اقتصاد هنر است

سنندج – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را کمک در راستای تقویت اقتصاد هنر به ویژه در شهر مرزی مریوان عنوان کرد. به گزارش تئاتر آنلاین، در پیام سید عباس صالحی به چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان آمده است: تئاتر لایه های درونی و فطری معانی و پدیده‌ها