مهمانان خارجی جشنواره تئاتر فجر مهمان هیات مدیره خانه تئاتر شدند


مدیرعامل و اعضای هیات‌ مدیره خانه تئاتر در ضیافتی دوستانه در خانه تئاتر با هنرمندان خارجی حاضر در جشنواره تئاتر فجر دیدار کردند.

به گزارش تئاتر آنلاین، مدیرعامل و اعضای هیات‌ مدیره خانه تئاتر با هنرمندان خارجی حاضر در تئاتر فجر دیدار کردند. در این دیدار که با حضور نادر برهانی مرند دبیر سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و شهرام اسدی مدیر بخش بین‌الملل این جشنواره صورت گرفت، هنرمندانی از کشورهای روسیه، نیجریه، رومانی، ژاپن، فرانسه، ارمنستان، ترکیه و هند حضور داشتند.

در ابتدای جلسه شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر ضمن تشکر از حضور این هنرمندان به‌ صورت مختصر به معرفی خانه تئاتر پرداخت و آماری از جامعه تئاتری ایران ارایه داد.

وی سپس به معرفی خود به‌ عنوان مدیرعامل خانه تئاتر و هیات‌ مدیره خانه تئاتر پرداخت و ایرج راد، اصغر همت مسعود دلخواه، مریم کاظمی، مهدی قلعه و مریم کاظمی را که از هیات‌ مدیره خانه تئاتر در این ضیافت حضور داشتند به مهمانان معرفی کرد. در ادامه‌ مراسم مهمانان خود را معرفی و زمینه فعالیت هنری خود را به‌ اختصار شرح دادند.

ایرج راد رییس هیات‌ مدیره خانه تئاتر نیز خانواده تئاتر را یک خانواده واحد جهانی دانست و گفت: آنچه بسیار حائز اهمیت است ارتباط تئاتری‌ها در سرتاسر دنیا با یکدیگر است که می‌تواند تأثیرات بسزایی در زمینه‌ آشنایی با فرهنگ و هنر کشورهای مختلف با یکدیگر داشته باشد.

وی افزود: من خوشحال هستم کسانی که در اینجا حضور دارند، توانسته‌اند در این فرصت کوتاه بخشی از تئاتر ایران را ببینند اما آنچه مهم است این است که تئاتر ایران در تمام عرصه‌ها توانایی‌های خاص خود را دارد و به‌ خصوص نسل جوان تئاتر ایران از توانایی بسیار بالایی برخوردار هستند. ما در تمام زمینه‌های تئاتر چه تئاتر سنتی، چه تئاتر پیشرو، چه تئاتر تجربی و چه در زمینه تئاترهای ارزشمندی که بسیاری از هنرمندان پیشکسوت به صحنه می‌برند، دارای امکانات فراوانی به‌ طور بالقوه هستیم.

وی تقاضای خانه تئاتر را فراهم آوردن امکان حضور گروه‌ها و هنرمندان جوان تئاتر در عرصه‌های بین‌المللی از طریق جشنواره‌های تئاتر دانست و افزود: امیدواریم بتوانیم امکان اجراهای مختلفی را در کشورهای دیگر برای این گروه‌ها ایجاد بکنیم و در حال حاضر نیز شاهد این اجراها هستیم.

راد ضمن ابراز امیدواری بر استمرار ارتباط تئاتر ایران با گروه‌های خارجی تأکید کرد: حضور گروه‌های خارجی در جشنواره باید موجب شود تا با آثاری آشنا شویم که این آثار بتواند ارتباطات فرهنگی و تکنیکی و هنری را بیشتر برقرار بکند و بتوانیم وضعیت پیشرو تئاتر در زمینه های مختلف را از این طریق شناسایی کنیم.

نادر برهانی مرند دبیر جشنواره فجر نیز همکاری خانه تئاتر با جشنواره تئاتر فجر را یک اتفاق خجسته دانست و گفت: اینکه خانواده تئاتر در کشور ما علیرغم همه اختلاف‌ سلیقه‌ها در کنار هم برای تعالی فرهنگ تلاش می‌کنند بسیار ارزشمند است.

سعید اسدی نیز از خانه تئاتر برای برگزاری این ضیافت سپاسگزاری و عنوان کرد: اتفاق مهم این است که جشنواره فجر می‌تواند در ارتباط با صنف تئاتر این فرصت را برای خانواده تئاتر توسعه ببخشد.

وی سپس خطاب به هیات‌ مدیره خانه تئاتر و مهمانان حاضر گفت: پلتفرمی که ما در پیشخوان ملی هنرهای اجرایی ایران ارایه داده‌ایم یک‌ راه مؤثر و مفید در معرفی چهره‌ مثبت تئاتر ایران و قابلیت‌های هنری و فکری آن و همین‌طور معرفی عمیق فرهنگ ایران در سطح جهانی است. خوشحال هستم که امکان این ارتباط به وجود آمده و دستاورد آن به اطلاع جامعه تئاتر ایران خواهد رسید. امیدوارم این اتفاق یک فرصت بزرگ برای رونق اقتصادی تئاتر ایران نیز باشد.

مدیر بخش بین‌الملل تئاتر فجر افزود: خانه تئاتر به دلیل هماهنگ‌سازی و سازمان‌دهی تئاتر ایران حلقه اتصال تئاتر دولتی و تئاتر خصوصی است و خوشبختانه رابطه‌ این صنف با دولت در سال‌های اخیر بسیار سازنده و مثبت بوده است.

در ادامه این ضیافت پس از صرف نهار یک نمایش عروسکی تعاملی با عروسک مبارک به‌ عنوان یکی از نمادهای سنتی ایران برای مهمانان اجرا شد و سپس به هر یک از آنان یک عروسک مبارک هدیه داده شد.

در پایان مهمانان از نمایش چیدمان «گذرگاه» که در سالن عباس جوانمرد خانه تئاتر اجرا می‌شود، دیدن کردند.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

«تئاتر دینی» روضه‌خوانی روی صحنه نیست/ قصه و نگاه تازه مخاطب دارد

علی سلیمانی و سیروس همتی ۲ هنرمندی که در عرصه تئاتر دینی فعال هستند و در حال حاضر نیز نمایش «مردی در آینه» را روی صحنه دارند، درباره مشکلات و معضلات این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند. تئاتر آنلاین -گروه هنر-فریبرز دارایی-آروین مؤذن‌زاده: ایام محرم و صفر و ماه مبارک رمضان زمان مناسبی