موسیقی نمایش «توران‌دخت» روی صحنه می‌رود


موسیقی نمایش «توران‌دخت» با همکاری ایران و هلند در ۲ اجرا روی صحنه می‌رود.

به گزارش تئاتر آنلاین، موسیقی نمایش «توران‌دخت» با الهام از اپرای «توران‌دخت» پوچینی و «هفت پیکر» نظامی با همکاری ایران و هلند در ۲ اجرا روی صحنه می‌رود. این موسیقی نمایش به کارگردانی میراندا لاکرولد و آهنگسازی آفتاب درویشی در برج آزادی تهران اجرا خواهد شد.

میراندا لاکرولد، کارگردان هلندی از چهره‌های شناخته شده این کشور در تلفیق فرهنگ‌های مختلف شرقی و فرهنگ غرب از طریق کارهای هنری خود است. او بنیانگذار کمپانی اپرای جهانی World Opera Lab در آمستردام است. این کمپانی تاکنون اجراهای بینافرهنگی مختلفی را در کشورهای گوناگون به صحنه برده و نقش پررنگی در معرفی فرهنگ‌های گوناگون به جامعه‌ هلند داشته است.

آفتاب درویشی نیز آهنگساز ایرانی‌ است که تحصیلات خود را در زمینه موسیقی و آهنگسازی در هلند تکمیل کرده است. خلق بافت‌های متنوع سازی و آوازی، به کارگیری فرهنگ های موسیقیایی مختلف و تلفیق آن‌ها با یکدیگر از جمله دغدغه‌هایی‌ است که او در آثار خود دنبال می‌کند.

ایران و هلند در این همکاری بین‌الملی، قصد دارند در فضای موسیقیایی ایران امروز، فرم نوپای موسیقی نمایش را در قالبی نو در ایران زنده کنند و در ادامه ۲ اجرای تهران، این موسیقی نمایش را در هلند روی صحنه ببرند.

«توراندخت» داستانی کهن و اصالتا هندی-ایرانی است که در شرق و غرب شهرت دارد و در آثار بزرگانی همچون شیلر، برشت، مولانا و نظامی گنجوی نمود داشته است. این داستان، در موسیقی نمایش «توران‌دخت» در قالب موسیقی، نمایش و تصویر (ویدئو) روایت خواهد شد.

موسیقی این اثر توسط ارکستر نیلپر و به رهبری نوید کوهی اجرا می‌شود. خواننده‌ این موسیقی نمایش آرش روزبهانی، خواننده‌ ایرانی‌الاصل و دانش‌آموخته کنسرواتوارهای متعدد در کشور هلند است.

این اجرا به ۲ زبان فارسی و ایتالیایی روی صحنه می‌رود. بخش‌های فارسی آن برگرفته از «هفت‌پیکر» نظامی و بخش‌هایی ایتالیایی آن بر اساس متن «توران‌دخت» پوچینی نوشته شده است.

موسیقی نمایش «توران‌دخت» روز یکشنبه، ۵ اسفند ماه و در ۲ سانس ۱۹ و ۲۱:۳۰ روی صحنه برج آزادی تهران خواهد رفت.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نوروز ۹۸ را با «مهر» سپری کنید/ منویی برای یک تعطیلات هنری

سرویس «هنر» تئاتر آنلاین در کنار انعکاس مهمترین رویدادهای خبری، بسته پیشنهادی ویژه‌ای را برای تعطیلات نوروز ۹۸ تدارک دیده است. تئاتر آنلاین- گروه هنر- محمد صابری: نوروز هر سال طولانی‌ترین بازه زمانی تعطیلات رسمی در کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ تعطیلاتی بهاری که معمولاً فرصتی برای فاصله گرفتن از تلاطم و هیاهوی مشغله‌های