زباله بار دیگر سوژه نمایش های خیابانی در مریوان شد


سنندج- زباله همواره یکی از موضوعاتی است که در نمایش های جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان به آن پرداخته می شود و در سیزدهمین دوره جشنواره هم بار دیگر توسط نمایش شهردارکیه؟ عنوان شد.

به گزارش خبرنگارمهر، تئاتر خیابانی نوعی از هنرهای نمایشی است که کارکردهای مختلفی دارد و موضوعات مورد استفاده بیشتر هنرمندان در این گونه نمایشی مربوط به رخدادهای اجتماعی و آنچه با زندگی روزمره مردم در ارتباط باشد، است.

از آنجا که یکی از مسائلی که همواره مورد اعتراض مریوانی ها بود و امسال هم به طور جدی تر در سطح شهر به آن واکنش نشان دادند، مربوط به جمع آوری زباله است که این موضوع دست مایه و سوژه نمایش های تئاتر خیابانی در چند سال اخیر شده است.

در دوزادهمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی مریوان که سال گذشته از ۱۸ الی ۲۲ شهریورماه در این شهر برگزار شد، هم گروه خارجی و هم داخلی در نمایش های خود به موضوع زباله پرداختند و این نمایش ها هم بسیار مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

در دوره دوازدهم نمایشی با عنوان« به جای ماهی» به کارگردانی هنر طاهر از اقلیم کردستان عراق به موضوع آلودگی منابع آبی ناشی از ورود فاضلاب و زباله به منابع آب شهری پرداخت و نمایش اکتشافات باستانی به کارگردانی عزیز زادسر از مریوان هم به مسئله انباشت زباله در روستای عصرآباد و اینکه بعد از ۶۰۰ سال براساس اکتشافات انجام شده آنچه منجر به نابودی این روستا شده، زباله بوده است، اشاره کرد.

حال در سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان که از ۱۰ شهریورماه امسال آغاز شده و تا ۱۴ این ماه به طول می انجامد، نمایشی با عنوان شهردار کیه؟ به کارگردانی فاطمه علی پرست از لاهیجان مسئله و معضل زباله را در نمایش خود مطرح کرده است.

کارگردان این نمایش که در بخش آزاد این دوره از جشنواره حضور پیدا کرده است، با اشاره به اینکه موضوع و مشکل زباله در مریوان نسبت به سنوات گذشته بیشتر شده است، به تئاتر آنلاین گفت: هرچند مسئله زباله بحثی جهانی است و در اکثر کشورهای دنیا با آن روبه رو هستند و می طلبد فرهنگ سازی لازم در جامعه ما نسبت به مبحث انجام گیرد.

فاطمه علی پرست بیان کرد: اطلاعات لازم از وضعیت زباله در مریوان را از ادارات مرتبط هم چون محیط زیست، منابع طبیعی و شهرداری بدست آوردیم.

وی اظهارداشت: ما در نمایش خود به دنبال متهم کردن شهردار یا هر مسئول دیگری نیستیم بلکه هدف ما این است که هر یک از ما به عنوان شهروند شهرمان چه کاری می توانیم برای پاگیزگی و بهبود وضعیت شهری خود انجام دهیم.

بازیگران این نمایش از تماشاچیان پرسش هایی در ارتباط با چگونگی جمع آوری زباله و وضعیت دستفروشان و استفاده از پارک ها و دیگر فضاهای شهری می کردند و مردم هم در پاسخ به آنها نظرات خود را بیان می کردند عده ای شهرداری را فقط عامل پاگیزگی و تمیز نگه داشتن شهر عنوان می کردند و تعدادی هم این مهم را وظیفه عموم مردم می دانستند.

کد خبر ۴۳۹۲۷۸۸

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.