دراماتورژی روی متن؛
«آدمکش» انسان دوستی را جایگزین خشونت می‌کند

کارگردان «آدمکش» با اشاره به دراماتورژی که روی متن اصلی انجام داده است، عنوان کرد در این نمایش از فضای رئالیستی متن فاصله گرفته و اثری انتزاعی را روی صحنه خواهد برد.

به گزارش تئاتر آنلاین، زری اماد کارگردان نمایش «آدمکش» درباره اجرای این اثر نمایشی به  مهر گفت: نمایش «آدمکش» برداشتی از نمایشنامه «غرب مغموم» مارتین مک دونا است که از ۲۹ مرداد تا ۲۵ شهریور ماه در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می رود. اتابک نادری، مجید سعیدی، محمود موسوی، مسعود رحیم‌پور، میلاد ثقفی، محمدرضا خرسند، امیرمحمد کوثرخواه، امیرحسین سجادی، امیر رجبی، نیما دهباشی و خودم در این نمایش به ایفای نقش می پردازیم.

وی درباره تغییر نام نمایش توضیح داد: ۲ سال قبل علی پیله ور این متن را به صحنه برده بود و چندی پیش نیز دانیال نمازی این نمایشنامه را در عمارت نوفل لوشاتو اجرا کرده بود به همین دلیل علاقه مند بودم که تغییرات اساسی در کار بدهم و نمایشی متفاوت تر به صحنه ببرم. معتقدم در اجرای هر اثر نمایشی خلاقیت ذهنی کارگردان نیز باید مورد توجه قرار گیرد و روی متن دراماتوری نیز انجام شود که این نمایشنامه نیز قابلیت این تغییرات را داشت.

اماد درباره نمایش خشونتی که در متن مک دونا جاری است، بیان کرد: در اجرا، خشونت ذاتی متن به اندازه ای که ویژگی های شخصیتی کاراکترها حفظ شود، مورد توجه قرار گرفته ولی در دراماتورژی تلاش کردم مهر و انسان دوستی را به جای خشونت وارد کار کنم و در همین راستا در نمایش از آموزه های مسیح و انجیل بهره گرفتم.

این کارگردان تئاتر تاکید کرد: معتقدم در عصری زندگی می کنیم که خشونت در همه جای دنیا همه گیر شده و ما دیگر نباید اصراری به ترویج آن داشته باشیم.

کارگردان نمایش «وصیت‌نامه خانم سارا» در پایان درباره فضاسازی نمایش عنوان کرد: «آدمکش» برخلاف متن مارتین مک دونا که فضایی رئالیستی دارد در فضایی کاملا سوررئال و انتزاعی می گذرد بازیگران نیز در چارچوبی خاص ایفای نقش می کنند و صحنه پردازی نیز با توجه به ۲ اجرایی بودن سالن ناظرزاده کرمانی به صورت مینیمال انجام گرفته است.

نمایش «آدمکش» اجرای عمومی خود را از ۲۹ مردادماه در سالن ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر آغاز می کند.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نوروز ۹۸ را با «مهر» سپری کنید/ منویی برای یک تعطیلات هنری

سرویس «هنر» تئاتر آنلاین در کنار انعکاس مهمترین رویدادهای خبری، بسته پیشنهادی ویژه‌ای را برای تعطیلات نوروز ۹۸ تدارک دیده است. تئاتر آنلاین- گروه هنر- محمد صابری: نوروز هر سال طولانی‌ترین بازه زمانی تعطیلات رسمی در کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ تعطیلاتی بهاری که معمولاً فرصتی برای فاصله گرفتن از تلاطم و هیاهوی مشغله‌های