«و چند داستان دیگر» ۵ روایت درباره خشونت است

نویسنده و کارگردان «و چند داستان دیگر» عنوان کرد اجرای این اثر نمایشی که مضمونی درباره خشونت دارد در جشنواره تئاتر فجر نسبت به اجرای عمومی با تغییراتی همراه است.

به گزارش تئاتر آنلاین، پیام لاریان نویسنده و کارگردان «و چند داستان دیگر» که در جشنواره تئاتر فجر به مهر گفت: نمایش «و چند داستان دیگر» یکشنبه اول بهمن ماه در قالب مسابقه تئاتر ایران – الف جشنواره تئاتر فجر در ۲ نوبت ۱۸ و ۲۱ در سالن استاد سمندریان جشنواره تئاتر فجر به صحنه می رود.

وی درباره تغییراتی که نمایش نسبت به اجرای عمومی داشته است، توضیح داد: در اجرای جشنواره مجبور شدیم به ناچار یکی از بازیگران نمایش را تغییر دهیم و جواد پولادی جایگزین حمید رحیمی در اپیزود اول نمایش شد. وی باید سر فیلمبرداری اثری در کرمانشاه حاضر می شد و نتوانست در اجرای جشنواره در کنار ما باشد. همچنین متن نیز با توجه به بازخوردهایی که از طرف مخاطبان و منتقدان دریافت کرده ایم دچار بازنویسی و تغییراتی شده است.

این کارگردان تئاتر درباره دکور نمایش عنوان کرد: از آنجا که دکور نمایش بعد از ۱۰ ماه که از اجرای عمومی آن می گذرد از بین رفته و هزینه ساخت و ساز آن نیز زیاد بود، دچار تغییراتی در اجرای جشنواره شده است به این ترتیب که فرمت دکور مانند اجرای عمومی است اما برای ساختش از متریال دیگری استفاده کرده ایم.

کارگردان «پرسه های موازی» درباره مضمون نمایش بیان کرد: این نمایش ۵ داستان مجزا از هم درباره خشونت است که در بخش هایی به هم ارتباط پیدا می کند. همه داستان های این ۵ اپیزود واقعی هستند و وقایعی هستند که یا شنیده و یا در طول زمان خوانده ام.

لاریان درباره دریافت کمک هزینه های جشنواره یادآور شد: کمک هزینه ها نسبت به دوره های قبل تغییری نکرده اند و هممین مساله باعث بی رغبت شدن هنرمندان می شود اما روندی در این دوره مشاهده می شود که نسبت به گذشته تغییر کرده است به این ترتیب که برخی از گروه ها برای اینکه در جشنواره حضور داشته باشند مبالغی را پیشنهاد داده اند و مسئولان نیز برای حفظ این آثار و پایین نیامدن شان و جایگاه جشنواره و تهی نشدن از آثار باکیفیت با خواست این افراد کنار آمدند.

وی ادامه داد: برخی از آثاری که پایان اجرای عمومی شان در جشنواره اتفاق افتاده و یا در اجرای عموم پرفروش بوده اند با توجه به فروش هر روزه شان در اجرای عمومی، مبلغی را پیشنهاد دادند و اعلام کردند با دریافت این مقدار کمک هزینه حاضر به حضور در جشنواره هستند در واقع این گروه ها برای اجرا در جشنواره پول هر سانس از اجرایشان در این رویداد را به شکل توافقی دریافت کرده اند. پرداخت این هزینه ها با توجه به کیفیت اثر، تعداد بازیگران و عوامل اجرایی و هزینه دکور است و مثلا هزینه ای که گروه نمایش ما برای اجرا در جشنواره دریافت کرده با هزینه ای که یک نمایش مونولوگ گرفته، متفاوت است.

وی متذکر شد: این مبالغ طبق روال گذشته به صورت قسطی پرداخت می شود و ما نیز تاکنون ۳۰ درصد از کمک هزینه کار را دریافت کرده ایم که امیدوارم تا پایان جشنواره تسویه شود. البته پرداخت هزینه ۲ سانس اجرای یک نمایش در جشنواره برای همه آثار صورت نگرفته است و بسیاری دیگر طبق روال گذشته کمک هزینه هایشان را دریافت می کنند اما در نهایت بودجه ای که به گروه ها پرداخت می شود اندک است و کفاف هزینه بازیگران را هم نمی دهد. معتقدم این روند، ایراد جشنواره تئاتر فجر نیست بلکه در طول سال ها این سیاست شکل گرفته که جشنواره باید ویترین تئاتر ایران باشد به همین جهت برخی از کارگردان ها برای حضور در چنین رویدادی شرط و شروط می گذارند.

وی در پایان درباره دیگر فعالیت هایش گفت: قرار است در سال جدید نمایشنامه «استرالیا» را که پیش از این موفق به دریافت جایزه ادبیات نمایشی شده است، به صحنه ببرم. این نمایش پروژه سنگینی است و در صورت فراهم شدن شرایط و مشخص شدن سالن قصد دارم تابستان ۹۷ آن را اجرا کنم.

مهدی حسینی نیا، جواد پولادی (داستان اول)، معصومه کریمی، مجتبی فلاحی (داستان دوم)، سینا کرمی، افشین زمانی، الهه شه پرست (داستان سوم)، سجاد تابش، کیوان ساکت‌اف (داستان چهارم)، عامر مسافر آستانه، ملودی آرام نیا، مریم نقیبی (داستان پنجم) بازیگران این نمایش هستند که یکشنبه اول بهمن ماه در ۲ نوبت ۱۸ و ۲۱ در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می رود.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

عبدل میمون لات پاکوتاه به دیوار چهارم می‌آید

نمایشنامه «عبدل میمون لات پاکوتاه» در قالب نخستین دوره رقابتی نمایشنامه خوانی کارگاه مثلث شنبه ۶ بهمن ماه در تماشاخانه دیوار چهارم خوانده می شود. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی مجموعه نمایشی دیوار چهارم، «عبدل میمون لات پاکوتاه» نام پنجمین اثر از گروه مثلث به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی زری