تحلیل ها ونظرات مخاطبان بعد ازاتمام نمایش ها درجشنواره مریوان

سنندج- بعد از اتمام هر نمایش دردوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان مخاطبان هم در قالب گروه های چند نفره گردهم می آمدند و در خصوص اجراها نظر می دادند.

به گزارش خبرنگارمهر، دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاترخیابانی مریوان از روز شنبه ۱۸ شهریورماه امسال در قالب کارناوال کار خود را آغاز کرد و اجرا گروه های نمایشی هم از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه همین روز شروع شد.

درچهار روز برگزاری جشنواره ۱۲۱ بار تئاترهای راه یافته به این دوره از جشنواره در درمناطق مختلف شهرستان مریوان اعم از شهرها، روستاها و پارک ها و میادین و محوطه دریاچه زریوار به اجرا در آمدند.

مردم مریوان به خوبی توانستند اکثر نمایش های این دوره از جشنواره را که در مکان های متعدد و مختلف به اجرا درآمدند، مشاهده کنند.

بیشترین نمایش ها در محوطه دریاچه زریوار از ساعت ۱۶ تا ۹ شب به اجرا درمی آمدند و گاها هم زمان اجرای نمایش ها با تاخیر مواجه می شد واجراها تا ساعت ۲۳ طول می کشید ولی با این وجود مردم صحنه را ترک نمی کردند و بی صبرانه در انتظار آغاز نمایش تا پایان آن می ایستادند.

مریوانی ها که به مخاطبان حرفه ای تئاتر خیابانی تبدیل شدند و این ویژگی آنها اکنون زبانزد خاص و عام شده است موجب شده که تحلیل ها و نقدهای خوبی هم از اجراهای گروه های مختلف داشته باشند.

بعد از اتمام هر نمایش نقد وتحلیل مخاطبان آغاز می شد و آنها در گروه های چند نفری که گاها هیچ نسبت آشنایی هم با هم نداشتند به بحث در ارتباط با نحوه اجرای بازیگران، دیالوگ ها و محتوای نمایش می پرداختند.

در پایان یکی از نمایش ها مردی که حدودا ۵۰ ساله می نمود، روبه یکی از مخاطبان دیگر نمایش گفت: اجرای بازیگران و نحوه برقراری آنها با مردم خوب بود ولی کاش در بیان دیالوگ های خود دقت می کردند.

وی ادامه داد: باید در چنین اجراهایی به این مسئله هم توجه کرد که مخاطب تنها قشر خاصی نیست و از تمامی اقشار و سنین مختلف برای دین آن گرد هم می آیند لذا نباید حرف های زشت و دشنام هایی بکارگرفته شود چون کودکان از آن تاثیر می گیرند.

جالب است نام نمایش هایی که برای مخاطبان مریوانی در طول دوره های گذشته بسیار لذت بخش و شادی آفرین بوده، هنوز در آید و خاطره آنها مانده است که از جمله این نمایش ها می توان به سونامی جوراب و رمز وای فای شما چند است اشاره کرد.

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در اجرای نمایش ها این است که مخاطبان مریوانی بسیار نمایش هایی که درون مایه اجتماعی و البته با زبان طنز داشته باشند را می پسندند و از آن استقبال می کنند.

نرگس دختری مریوانی و دانشجوی رشته علوم تربیتی دانشگاه کردستان در پایان یکی از نمایش های خارجی این دوره از جشنواره به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: نمایش های خارجی اگر همراه با دیالوگ باشد بی شک درک آن برای مخاطبان و مردم مریوان مشکل است ولی اگر با حرکت همراه باشد بسیار تاثیرگذار است هم چون نمایش فرانسه که بازیگر با حرکات خود موجب خنده تماشاگران شد.

وی عنوان کرد: معتقدم تئاتر خیابانی می تواند دید مردم را نسبت به وقایع و رخدادها و مطالب مختلف باز کند.

وی اظهارداشت: بیشتر دوست دارم موضوعاتی هم چون مشکلات مردم و مسائل خانوادگی در نمایش های خیابانی مطرح شود.

فتح الله بازنشسته یکی از ارگان های دولتی در مریوان هم به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: متاسفانه صداوسیما آنگونه که بایدو شاید در زمینه برگزاری این جشنواره اطلاع رسانی نکرد ولی برگزاری کارناوال موجب شد تمامی مردم از آغاز آن به خوبی اطلاع پیدا کنند.

وی بیان کرد: مردم مریوان نیاز به شادی و نشاط دارند و شخصا گروه هایی که رقص کردی داشتند و موسیقی های شاد در آن اجرا می شد را بیشتر نگاه می کردم و تا پایان اجرا هم صحنه را ترک نمی کردم.

محمدژیار امجدی که ۱۱ سال سن داشت، در ارتباط با نمایش هایی که تاکنون دیده بود به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: چندین نمایش را به همراه پدر و پسرعمویم که هم سن وسال خودم است، در زریوار دیدم تعدادی از نمایش ها برای سن من مناسب نبود در یکی از نمایش ها به روی زمین خون پاشیدند که من و پسرعمویم خیلی ترسیدیم.

وی عنوان کرد: چون کار پدرم بیشتر در محوطه دریاچه زریوار است به غیر از اجراهای اینجا دیگر نمایش ها را در سطح شهر ندیدیم وخانواده هم اجازه نمی دهند به تنهایی برای دیدن نمایش ها برویم.

متاسفانه هیچ کدام از نمایش های گروه کودک ونوجوان در محوطه دریاچه زریوار که هم مخاطبان به ویژه کودکان ونوجوانان آن بیشتر از سایر نقاط سطح شهر، اجرا نشد.

عشق وعلاقه مردم مریوان به تئاتر خیابانی مثال زدنی است به گونه ای که آنها گاها نیم ساعت منتظر اجرای نمایشی به ویژه زمانی که اجراها داوری می شد، و گروه های نمایشی تا آمدن داوران و مستقرشدن آنها در جایگاه تعیین شده، نمایش را شروع نمی کردند، می شدند.

Top