باستانی: «یک روز لعنتی»‌ هر روزی می‌تواند باشد

کارگردان نمایش «یک روز لعنتی» گفت: این نمایش یک طنز تلخ است که به تقبیح جنگ و مرزبندی بین کشورها می‌پردازد، هر چند اصل نمایش جغرافیای خاصی را مدنظر ندارد.

به گزارش تئاتر آنلاین، نمایش «یک روز لعنتی» به کارگردانی حسن باستانی به زودی قرار است در تالار سایه تئاتر شهر به صحنه برود.

باستانی درباره این نمایش در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس گفت:‌ این نمایش در اصل یک طنز و درام ضد جنگ در ارتباط با تقسیم اراضی و مرزهای بین کشورها است که در این نمایش منجر به درگیری بین یک پیرزن مرزنشین بر سر حق مالکیتش است چرا که او طی یک تقسیم بندی دیگر اجازه ندارد به آن سمت مرز برود.

وی با اشاره به اینکه طنز گروتسک این کار تلخی زیادی دارد، توضیح داد: تقبیح جنگ و مرزبندی بین کشورها در این نمایش صورت گرفته است، البته نمایش جغرافیای خاصی ندارد امیدوارم کسی هم به جغرافیای خاصی ربطش ندهد بعضی‌ها عادت به این کار دارند!

باستان اظهار داشت:‌بهرحال این مرزبندی‌ها روزمره در دنیا رخ می‌دهد و به شکل تقسیم بندی رسمی سازمان مللی مشخص است اما به شکل غیررسمی گروه‌هایی هستند که این کار را مثل داعش کاملا غیرقانونی انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه دقیقا می‌خواهد بگوید که همه جای دنیا این اتفاق می‌افتد، گفت: مثل فلسطین و اسرائیل و بوسنی و در تمام جاهای دنیا رخ می‌دهد حال این مرزنشین ها هستند که قربانی مرزهای غیرقانونی می شوند و یک مقدار که پیش می‌رود دامن همه را می‌گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که نمایشنامه را از چه زمانی آماده کرده،‌گفت: من چهار سال است که این نمایشنامه را نوشتم سه سال پیش قرار بود برای فجر کار کنیم اما به دلیل شرایطی که جشنواره فجر داشت و تعهدی که برای اجرای عمومی آن نبود من انصراف از شرکت در جشنواره دادم، کار را نگه داشتم تا این شرایط مناسب شود ، بهرحال من چهار سال هم درخواست نوبت سالن به تئاتر شهر دادم تا این نمایش را در سالن اجرا کنم به خاطر دلائل خاصی که من داشتم تصمیمم تئاتر شهر بود.

باستانی توضیح داد:‌بهرحال این اثری نبود که صرفا بخواهد تماشاگر را بخنداند یک موضوع خیلی جدی و انسانی در اثر طرح می‌شود که بدرد سالن‌های خصوصی شاید نخورد به خاطر همین ترجیح دادم سالنی کار کنم که به صورت حرفه‌ای به معنای جدی آن صورت گیرد یعنی قدری از گیشه و کارهایی که منجر به جذب تماشاگر باشد دور باشم.

وی یادآور شد: بهرحال تصمیم داشتم آزاد تر کار کنم و تمرکزم را بر یک اثر پرمحتوا بگذارم. چهار سال انتظار کشیدم و در مدیریت آقای شریعتی که متن را دوست داشتند به من گفتند که مرداد میتوانم اجرا بروم من هم کمتر از دو ماه وقت داشتم از صفر بازیگران را بچینم و با تراکم کاری که آنها داشتند سخت بود که جمع و جور شویم.

باستانی با بیان اینکه رویا افشار از سه سال پیش تمایل خود را برای حضور در این کار اعلام کرده بودند افزود:‌د البته برای اجرای عمومی نه جشنواره ای، خوشبختانه از آن تاریخ تا الان هم منتظر ماندند و الان هم در کار حضور دارند. سایر بازیگران هم لیلا برخورداری، مارال فرجاد و حمیدرضا فلاحی و پژمان عبدی نیز در کار همه انتخاب خودمان بودند .

وی با اشاره به اینکه این نمایش حدود ۷۰ دقیقه است، درباره انتخاب نام آن گفت:‌ در واقع روزی است که وقتی چشم باز میکنیم اتفاق افتاده، این روز هر روزی می‌تواند باشد شاید این یک روز من، فردا باشد، خود این هم استعاره‌ای است که برای کار داشتم.

باستانی در پایان گفت:‌ نمایش را قرار است از سوم مرداد ماه به مدت یک ماه در سالن سایه به اجرا ببرم .

فارس

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

معرفی مدیران ۲ بخش «هماهنگی» و «پژوهشی» جشنواره تئاتر دانشگاهی

دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با صدور احکامی جداگانه مدیران ۲ بخش «هماهنگی» و «آموزش و پژوهش» این دوره را معرفی کرد. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر