تعداد شاهنامه‌ خوان‌ ها به اندازه انگشتان دست

شاهرود – مدیر خانه نقالان و پرده‌خوانان ایران بابیان اینکه شاهنامه‌خوانی در کشور مهجور مانده و باید تقویت شود، گفت: توسعه هنر نقالی و پرده‌خوانی نیازمند توجه مسئولان فرهنگی کشور است.

به گزارش تئاتر آنلاین، مرشد محسن میرزاعلی نقال در گفتگو با مهر، ضمن بیان اینکه استقبال مردم از هنر نقالی پرده‌خوانی و قصه‌گویی زمانی تقویت خواهد شد که مسئولان مطلع شوند هنر نقالی، پرده‌خوانی، مرشدی و قصه‌گویی بخشی از جامعه ما بوده است، ابراز داشت: هنر نقالی و قصه‌گویی مانع از فساد و شکستن وفای به عهد در بین جوامع می‌شود که باید گفت متاسفانه در جامعه امروز عدم احترام به بزرگ‌ترها و رشد طلاق بسیار نگران‌کننده است که سوق دادن نسل جدید به‌سوی این هنر و توجه مسئولان می‌تواند در ایجاد رشد و شکوفایی فرهنگ بسیار اثرگذار باشد

وی که از نوادگان نقالان و تعزیه‌خوانان زمان صفویه تا به اکنون است، افزود: قدیم مرشدها و نقال‌ها این وظیفه را به عهده داشتند تا در چهارسوی بازار، قبرستان، گذر با نصب پرده‌ای به بیان شرح رزم‌های رستم و سهراب و داستان‌هایی از امام علی(ع) ذهن مردم را نسبت به ایثار، فتوت، جوانمردی، وطن‌دوستی و نوع‌دوستی سوق دهند و در قهوه‌خانه‌ها نیز با نقل این داستان‌ها این وظیفه را به عهده داشتند تا مانع از رشد فساد و نا اخلاقی در جامعه شوند.

تعداد شاهنامه‌خوان‌ها به اندازه انگشتان دست

مدیر خانه نقالان و پرده‌خوانان ایران تعداد افرادی را که در زمینه نقالی و شاهنامه‌خوانی فعالیت دارند را به تعداد انگشتان دست برشمرد و ابراز داشت: تنها از مسئولان تقاضا داریم اگر می‌خواند آمار طلاق، جرم و جنایت و آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا کند باید در راستای تعلیم و رشد مرشدان، شاهنامه‌خوانان و حماسه خوانان بیشتر فعالیت کنند و نگاه ویژه ای نسبت به این هنر داشته باشند.

میرزاعلی در ادامه تصریح کرد: مشکل اصلی عدم استقبال جوان‌ها و خانواده‌های ایرانی از هنر نقالی نیست بلکه فقر اخلاقی و فرهنگی بزرگ‌ترین چالش امروز محسوب می‌شود مشکلاتی مانند بودجه و اعتبارات و علم و تکنولوژی مسیر طبیعی خود را دارد اما با گذر زمان شاهد افزایش بی‌اخلاقی در جامعه هستیم که نمونه بارز آن را در تبلیغات انتخاباتی به وضوح مشاهده کردیم که نامزدها به یکدیگر تهمت زدند که باید گفت کودکی که الگوهای زندگی اطرافش سرشار از بی‌اخلاقی هستند چطور می‌تواند رشد فرهنگی در او تقویت شود.

وی افزود: توسعه زبان فارسی در دنیای مجازی مانند چاقوی جراحی است که اگر در دست بچه قرار دهیم هم به خودش آسیب می‌زند هم به دیگران و اگر در اختیار یک متخصص قرار گیرد انسانی را از مرگ حتمی نجات می دهد، لذا لازمه ترویج زبان فارسی، آموزش، مهارت و فرهنگ‌سازی است که وظیفه آن بر عهده مسئولان فرهنگی و رسانه‌ها قرار دارد تا با تشکیل کمیته متشکل از نخبگان با استفاده از ظرفیت‌های موجود برای احیا آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

شاهنامه در بین مسئولان نهادینه نشده است

مدیر خانه نقالان و پرده‌خوانان ایران با اشاره به اجرای ۳۷برنامه در کشورهای خارجی و حضور در همایش‌های مختلف در شهرستان‌های ایران، ابراز داشت: استقبال مردم در ایران و خارج کشور از هنر نقالی و شاهنامه‌خوانی بسیار بی نظیر است چراکه با نقل مضامین به شیوه ای سبک جدید می‌کوشیم تا مردم با داستان‌های اساطیری و کهن توام با موسیقی اصیل ایرانی آشنا شوند و از این طریق با برقراری ارتباط مخاطب را جذب می‌کنیم.

میرزاعلی ادامه داد: متاسفانه شاهنامه در بین مسئولان جامعه هنوز نهادینه نشده است و زمانی دارای جایگاه ویژه خواهد شد که مدیران فرهنگی کشور نیز به آن بها دهند و زمانی مسئولان دلسوز باشند هنر شاهنامه‌خوانی می‌تواند مردم را به رشد و تعالی برساند.

وی که از سه‌سالگی در رکاب پدر، پدربزرگ، عمو و برادر خود نقالی را بیشه کرده است، افزود: مرشدی، نقالی و پرده‌خوانی و شاهنامه‌خوانی هنر تازه خلق‌شده‌ای نیست بلکه میراثی است که از گذشتگان برای ما به یادگار مانده است و اگر مسئولان دولتی و فرهنگی برای احیا این هنر اقدامی نکنند به‌زودی شاهد به تاریخ پیوستن این رشته خواهیم بود لذا امیدواریم مدیران فرهنگی در زمینه اشاعه و ترویج این هنر گام‌های ارزشمند بردارند.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آغاز پیش فروش «دست‌های آلوده» از ۲۳ آبان

پیش فروش بلیت نمایش «دست‌های آلوده» به کارگردانی مسعود موسوی از ظهر پنجشنبه ۲۳ آبان آغاز می‌شود. به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از مشاور رسانه‌ای نمایش، بلیت‌فروشی روزهای نخست نمایش «دست‌های آلوده» به کارگردانی و دراماتورژی مسعود موسوی از فردا پنجشنبه ۲۳ آبان در سایت تیوال آغاز می‌شود. «دست‌های آلوده» نمایشی بر اساس متنی