بیشترین گردش مالی تئاتر در حوزه کمدی است

رحمت امینی درباره وضعیت تئاتر بیان کرد که بیشترین گردش مالی در تئاتر کمدی است که متاسفانه به حال خود رها شده است.

به گزارش تئاتر آنلاین، رحمت امینی سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت و رییس شورای مرکزی اداره کل هنرهای نمایشی در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره وضعیت تئاتر کشور گزارش داد.

امینی در این گزارش با اشاره به تئاتر تهران و استان ها گفت: اتفاقات عمده و مهم تئاتر در تهران رخ می‌دهد و جز موارد معدودی کمتر نشانی از تئاتر رو به رشد در استان ها دیده می شود، در استان ها جریان مستمر تئاتر وجود ندارد و تئاتر استان ها فقط با جشنواره ها نفس می کشد.

سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در ادامه با تقسیم بندی تئاتر دولتی و نیمه دولتی، تئاتر خصوصی و تئاتر کمدی(آزاد) وضعیت هر یک از این تئاترها و مسایل و مشکلات آنها را بیان کرد و گفت: بیشترین گردش مالی تئاتر در حال حاضر در تئاتر کمدی است و تئاتر خصوصی در رتبه دوم و در آخر تئاتر دولتی و نیمه دولتی قرار دارند. متاسفانه تئاتر کمدی رها شده است و بیشتر تئاترهای کمدی که در حال حاضر اجرا می شود، مسایل و شوخی های سخیفی را طرح می کنند و مخاطبانی هم به تماشای چنین کارهایی رضایت داده اند.

امینی در ادامه با اشاره به فعالیت کارگردانانی که در چند سال اخیر از اجرای تئاتر فاصله داشتند، گفت: اخیرا بعضی کارگردانان تئاتر که چند سالی تئاتری اجرا نکردند، دوباره تئاترهایی را روی صحنه بردند که اتفاق خوشایندی است.

سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی عنوان کرد: تئاتر دماسنج جامعه است و به سرعت به مسایل اجتماعی، سیاسی و… واکنش نشان می دهد بنابراین آنچه روی صحنه های تئاتر دیده می شود یا در نمایشنامه ها بیان می شود، مسایلی است که در زیر پوست جامعه وجود دارد و لازم است نهادها و مسئولان آنها را ببینند.

در ادامه این جلسه حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز با اشاره به مسایل و بحث اجرای کنسرت ها گفت: ضرورت دارد که کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به اهمیت موضوع به مبحث اجرای کنسرت در شهرستان های زیارتی وارد شود و در جلساتی این موضوع را از نگاه هنری و تخصصی و همچنین قانونی و فرهنگی بررسی کند.

در ادامه جلسه اعضای کمیسیون نظرات خود را درباه گزارش وضعیت تئاتر بیان کردند.

مطالب مرتبط

Top