تئاتر کردستان نیازمند توجه ویژه

قروه- مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور با بیان اینکه نمایش نیازمند پوست اندازی است، گفت: دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد می تواند عامل آشتی مردم و کشف استعدادهای گمنام باشد.

به گزارش تئاتر آنلاین، کوروش زارعی در گفت و گو با مهر اظهار داشت: این برنامه حرکتی بود که دو دهه قبل، حوزه هنری شروع کرد که در میانه راه با تغییرات مدیریتی و سیاست های جدید باعث تعطیلی دفتر شد و حال پس از گذشت این مدت احساس کردیم که در حوزه تئاتر نیازمند یک پوست اندازی هستیم.

به گفته وی احیا برنامه با چندین هدف است اول اینکه بتوان جوانان علاقمند به هنر نمایش و استعدادهای تئاتری این حرفه را شناسایی کرده و در یک پروسه چهار یا پنج ساله تعدادی از هنرمندان جوان و مستعد را برای هنر انقلاب در همه زمینه ها از نویسندگی تا بازیگری و حتی مدیریت و اجرایی تربیت کنیم.

زارعی دومین هدف را در آشنایی دادن مردم با تئاتر دانست و دلیل فاصله گرفته مردم با این هنر را خوب کار نکردن هنرمندان بیان کرد و بر اینکه تئاتر باید به دل مردم و بطن جامعه ای که همه اقشار با هر نوع تفکر در آن حضور دارند برده شود تأکید کرد.

وی با اشاره به اینکه این حرکت کشوری باعث آشتی مردم با تئاتر می شود، افزود: راه اندازی جریان تئاتر می تواند درمان گرا باشد و کمک به درمان خیلی از دردهای اجتماعی که پیرامون جوانان و اجتماع را فرا گرفته است کرده و به ارزش های والای انسانی و اخلاقی بپردازد و افراد دارای منش دینی را به هنر تئاتر برگرداند.

زارعی با بیان اینکه دفتر نمایش بچه های مسجد اکنون با دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد بازگشته است، عنوان کرد: تئاتر برای مردم است و باید در کنار مردم باشد تا بتواند نقش درست خود را ایفا کند لذا در این میان با توجه به اینکه مسجد به عنوان کانونی که همیشه در بطن وقایع جامعه اسلامی بوده به دلیل اینکه همه نوع تفکر در مسجد وجود دارد می تواند اتفاق خوبی برای مردمی کردن تئاتر باشد.

مخاطب گریزی؛ معضل اصلی

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور مهمترین کار و هدف اصلی مرکز را در خصوص رفع مشکل جامعه تئاتر کشور اعلام کرد و یادآور شد: مشکلی که الان جامعه تئاتر به آن دچار شده همین مخاطب گریزی و مخاطب نشناسی است لذا با راه اندازی دفاتر تئاتر مردمی بچه های مسجد می توان برای نهادینه کردن تئاتر تربیت مخاطب و همچنین تماشاگر داشته و در امر مخاطب شناسی کار کرد.

کوروش زارعی اظهار داشت: وقتی تئاتر خوب برای مردم ارائه نداده ایم و درست کار نکرده ایم چطور توقع داریم که مردم نمایش ها را نگاه کنند همچنین به دلیل اینکه متولیان هنر آن طور که باید عمل نکرده و سیاست گذاریها اصولی نیست، مردم ذهنیت خوب و شناخت درستی از تئاتر ندارند.

وی با تأکید بر اینکه تربیت مخاطب برای نهادیه کردن تئاتر و جا افتادن آن برای مردم به طوری که تئاتر دیدن را از ضروریت های زندگی خود خواهند دانست، گفت: خیلی از تئاترها در کشور ضعف دارند و این می تواند کمک کند به این موضوع که مخاطب تربیت شود و سطح فرهنگی و کیفی جامعه ارتقاء یابد.

زارعی تئاتر را انسان محور خواند و بیان کرد: تئاتر یک هنر انسان ساز و ارزش مدار و اخلاقی است در واقع اگر سه ضلح مثلث تشکیل دهنده تئاتر یعنی مخاطب، هنرمند و موضوع را در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که در هنر تئاتر غیر از انسان به چیز دیگری پرداخته نمی شود و باید دانست که پیام تئاتر اخلاق بوده و ترویج دهنده مکارم الاخلاق است.

نگاهی به تئاتر کردستان

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور به مشکلات پیش روی جامعه تئاتر در استان کردستان اشاره کرد و گفت: در درجه اول بی مهری متولیان فرهنگ و هنر استان است که هنرمندان تئاتر را آزرده خاطر کرده است چرا که قبل از هر چیز هنرمند نیاز به تکریم و احترام دارد و باید دانست که برخورد خوب و انسانی با هنرمند بالاتر از هرگونه کمک دیگری است.

کوروش زارعی با تأکید بر حفظ ارزش هنرمند، به کمبود مالی، نامناسب بودن امکانات فیزیکی و نبود سالن نمایش به عنوان معضلات دیگر عرصه هنر استان اشاره کرد و نبود سالن نمایش استاندارد و مناسب برای هنرمندان را فاجعه ای بزرگ خواند و با بیان اینکه وقتی تولید هنر هست اما محل عرضه نیست خواستار دایر کردن مکان مناسب برای هنرنمایی هنرمندان کردستان شد.

وی بی توجهی به ایجاد سالن نمایش را عامل ناراحتی هنرمندان دانست و بیان کرد: جوانان باید مأمن و پاتوقی داشته باشند تا به عرضه کارهای خود بپردازند لذا نیاز است کاری کنیم که جوانان در یک مکان فرهنگی حضور یابند و استعدادهای خود را نشان دهند که اگر این کار را نکنیم به زیرزمین ها پناه می برند همین است که هنر زیرزمینی پدید آمده و معضلات فرهنگی نمایان می شوند.

وی ضمن ابراز نگرانی برای وضعیت نسل جوان در کشور با بیان اینکه ما به جای کانالیزه کردن استعدادهای جوانان و رهنمون کردنشان در مسیر درست آنان را با بی توجهی به بیراهه خواهیم کشاند.

زارعی در جایی دیگر از سخنان خود افزود: اینجا کردستان و یک استان مرزی است و دشمن نزدیک تر بوده و نباید اجازه دهیم جوانان تهدید شوند و کانون گرم خانواده ما تهدید شود و از هم بپاشد لذا لازم است پایگاه های فرهنگی در استان کردستان افزایش یابند.

افتتاح دومین دفتر

وی در ادامه بحث مقوله نمایشنامه را بسیار مهم خواند و از پیگیری برای رفع این مسئله خبر داد و یادآور شد: هم‌زمان با فعال کردن دفاتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در استان‌ها، با سفارش تولید نمایشنامه‌هایی به ۲۵ نویسنده تحصیل کرده و صاحب اثر با محتوایی عامه پسند، مذهبی و اجتماعی که بازگو کننده‌ احوال مردم باشد، خیلی زود فرایند اجرایی شدن کارها را توسط افراد و گروه‌های شناسایی شده و با کمک کارشناسان خود آغاز خواهیم کرد.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری کشور از راه اندازی نمایش های ۵ دقیقه ای بین بچه های مسجد و اعلام کاربرد تئاتر از این طریق به همراه شناسایی ۵۰ گروه نمایشی خبر داد.

کوروش زارعی همچنین استان کردستان را دومین استان از لحاظ افتتاح دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد دانست و اولین استان را مازندران اعلام کرد و از افتتاح این دفتر در کرمانشاه به عنوان سومین استان نام برد.

دیدگاه

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

هنرمندان پیشتاز موج حمایت از سیل زدگان خواهند بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین توئیت خود از هنرمندان و نویسندگان سراسر کشور درخواست کرد تا پیشتاز موج مردمی حمایت از سیل زدگان باشند. به گزارش تئاتر آنلاین، سید عباسی صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوشنبه ۵ فروردین ماه در جدیدترین توئیت خود از هنرمندان و نویسندگان سراسر کشور درخواست کرد تا