روایت «آرتیگوشه» شبیه «راشومون» است

کارگردان نمایش «آرتیگوشه» با اشاره به ویژگی های این نمایش و شباهت هایی که از لحاظ شیوه روایت با فیلم «راشومون» کوروساوا دارد به انتقاداتی که درباره قیمت بلیت این نمایش شده است، پاسخ داد.

به گزارش تئاتر آنلاین، روزبه حسینی سرپرست گروه فیلم و تئاتر «وناگهان» درباره اجرای نمایش «آرتیگوشه» به (تئاتر آنلاین) مهر گفت: نمایش «آرتیگوشه» نوشته محمد میرعلی اکبری و با کارگردانی گروهی گروه فیلم و تئاتر «وناگهان» به سرپرستی من و بازیگردانی آرش فلاحت پیشه از ۲۷ اردیبهشت ماه در تماشاخانه سه نقطه به صحنه رفته است.

وی ادامه داد: این نمایش متشکل از هفت اپیزود است که هم به لحاظ مضمونی و هم به صورت شکلی با هم مرتبط هستند و با یکدیگر یک کل را می‌سازند. «آرتیگوشه» یک موقعیت واحد نمایشی را روایت می کند که متعلق به زمان شورش علیه کرئون در نمایشنامه «آنتیگونه» سوفوکل است. در این موقعیت طی کشتاری که در این شورش رخ می دهد برادران آنتیگونه به قتل می رسند اما اجازه دفن شدن پیدا نمی کنند و از همین جا چالش آنتیگونه و کرئون آغاز می شود.

این کارگردان تئاتر درباره نگاهی که به این داستان اسطوره ای شده است، گفت: اجرای نمایش «آرتیگوشه» در واقع به شیوه فیلم «راشومون» کوروساوا از ۷ زوایه مختلف روایت می شود که نقطه اتصال همه روایت ها آنتیگونه است. شخصیت هایی که در این نمایش حضور دارند آنتیگونه (آرتیگوشه)، ایسمنه، هایمن، تیرزیاس، محمود پسیخان رهبر جنبش نقطویان که از رهبران انقلابی دوران قبل از مشروطه بوده است، هوشیدر از نوادگان زرتشت و کتاب فروشی از زمان معاصر هستند. در این نمایش یونان باستان و ایران باستان به فضای معاصر پیوند می خورند.

کارگردان «خیر نبینی سعیده» متذکر شد: در این نمایش حق طلبی، عنصر معناشناسانه و وصل کننده اپیزودها به یکدیگر است. در طراحی صحنه و فضاسازی کار نیز از اکسپرسیونیست به صورت مینیمال بهره گرفته شده است. همچنین استفاده از شاخصه های فضاسازی پرفورمتیو که در طراحی صحنه، نور و لباس نمود یافته است جهان اجرایی اثر را می سازد.

حسینی یادآور شد: در اجرای این نمایش با یک کارِگروهی و پر زحمت روبرو هستیم و نام فرد خاصی به عنوان کارگردان ذکر نشده است. این نمایش تا ۱۲ خردادماه هر شب ساعت ۲۰ و روزهای پنجشنبه و جمعه به صورت دو اجرایی میزبان علاقه مندان تئاتر است. البته آرتیگوشه» شنبه اول خرداد مخصوص دانشجویان اجرا شده و با تخفیف ۴۰ درصدی برای آنها به صحنه می رود.

وی در پایان درباره انتقاداتی که نسبت به زیاد بودن قیمت بلیت نمایش شده است، گفت: به این دلیل که این نمایش با ۱۰ بازیگر و با عواملی کاملا حرفه ای فعالیت می کند و گروه تئاتر «وناگهان» گروهی شناخته شده است که ۱۸ سال سابقه کار و اجرای تئاتر دارد بنابراین معتقدم قیمتی که برای بلیت نمایش تعیین شده است، زیاد نیست. اعتبار یک اجرا به کیفیت نمایش و نام گروه است نه تماشاخانه ای که کار در آن اجرا می شود این درحالی است که تماشاخانه سه نقطه نیز به تازگی بازسازی شده و با امکاناتی جدید میزبان گروه های نمایشی و مخاطبان تئاتر است.

نمایش «آرتیگوشه» با نقش آفرینی حمیدرضا فلاحی، کامبیز منصف، حمید خوش‌نویس، سهیل بابایی، ساناز، مصباح ، حسام حسینی، و ماندانا جباری با حضور مهدا رزازی و با همراهی مهسا صمدی، ساناز کریمی روی صحنه می رود. طراح، سرپرست و دراماتورژ این نمایش روزبه حسینی است و آرش فلاحت پیشه به عنوان بازیگردان، سجاد کیانی طراحی و اجرای موسیقی با گروه همکاری می کنند.

تماشاخانه «سه نقطه» در میدان ولی عصر، بلوار کشاورز، بعد از خیابان فلسطین، خیابان کبکانیان، نبش کوچه مرتضی‌زاده، پلاک ۱۰ و ۱۲ واقع شده است.

مطالب مرتبط

Top